Legati cu lantul dragostei...

Slavit sa fie Domnul!!

Bine aţi venit pe forumul Legati cu lantul dragostei... Un forum unde toti avem de învaţat unii de la alţi.

"Pot totul in Hristos , Care ma întareşte." (Filipeni 4:13)

Daca nu sunteti inca inregistrat faceti click pe Inregistrare.
Pentru a va conecta faceti click pe Conectare.
Pentru a nu se mai afisa faceti click pe Nu mai afisa.

Va multumim!
Legati cu lantul dragostei..... http://legaticudragoste.forumotion.com

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Legati cu lantul dragostei...

Slavit sa fie Domnul!!

Bine aţi venit pe forumul Legati cu lantul dragostei... Un forum unde toti avem de învaţat unii de la alţi.

"Pot totul in Hristos , Care ma întareşte." (Filipeni 4:13)

Daca nu sunteti inca inregistrat faceti click pe Inregistrare.
Pentru a va conecta faceti click pe Conectare.
Pentru a nu se mai afisa faceti click pe Nu mai afisa.

Va multumim!
Legati cu lantul dragostei..... http://legaticudragoste.forumotion.com

Legati cu lantul dragostei...

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

---Aflarea si vestirea lui Iisus Hristos---

 - Slavit sa fie Domnul! Aflarea si vestirea Lui Iisus Hristos Cel Rastignit. Rasfoire cu folos duhovnicesc. Incercam sa fim cu cate un ochi peste tot, dar daca ne mai scapa cate ceva si ati dori sa ne spuneti o greseala un sfat o parere, va rugam nu ezitati, valabil pentru fiecare membru al forumului,...

Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte

» Matei 6:1-6
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty05.08.12 15:44 Scris de nmgaby21

» Psalmii 82:1-8
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty05.08.12 15:32 Scris de nmgaby21

» Criza financiara sau criza de credinta?
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty05.08.12 15:24 Scris de nmgaby21

» Ce trebuie sa fac eu pentru Oastea Domnului zi de zi
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty22.11.11 23:11 Scris de Cipriano

» Ceva nou pentru fiecare
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty22.11.11 22:51 Scris de Cipriano

» Aniversari!
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty01.10.11 23:05 Scris de andreiutza_luca

» Contact pt probleme si ajutor
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty11.05.11 15:15 Scris de lucia24

» Cum ne traim viata???
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty23.03.11 21:26 Scris de gabriela tutu

» Japonia, Japonia, Japonia,
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty23.03.11 21:22 Scris de gabriela tutu

» Sa ne rugam pentru familia . . .
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty22.03.11 0:13 Scris de bogdanflorin

» Aflarea si vestirea Lui Iisus Hristos Cel Rastignit
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty16.02.11 21:21 Scris de romeo

» Studiu biblic
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty15.02.11 21:28 Scris de DanieruDesu

» oasteadomnului.info
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty14.02.11 20:58 Scris de DanieruDesu

» zilele si clipele pe care le traim
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty01.02.11 16:57 Scris de Apetrei Mihai

» Propovaduirea evangheliei
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty17.01.11 17:56 Scris de samy85i

» tutu ligia gabriela
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty16.01.11 19:36 Scris de gabriela tutu

» Ce este Oastea Domnului???
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty04.01.11 20:51 Scris de samy85i

» Fr. Traian Dorz
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty04.01.11 20:40 Scris de samy85i

» Ce inseamna Craciunul pentru noi?
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty23.12.10 1:59 Scris de andreea

» Colaboratori si sustinatori ai forumului
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty10.12.10 18:23 Scris de gabriela tutu

Top postatori

bogdanflorin (236)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 
Stratu Daniela (183)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 
melintedanyel (181)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 
gabriela tutu (135)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 
Mireiile (99)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 
Mihai Acalinei (93)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 
Gigi Mihnea (72)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 
Edward (72)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 
roxywwjd (61)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 
nastasedaniel (56)
Ce inseamna Craciunul pentru noi? Bar_leftCe inseamna Craciunul pentru noi? BarCe inseamna Craciunul pentru noi? Bar_right 

Cine este conectat?

În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul


[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 37, 22.03.11 0:08

Statistici

Membrii nostri au postat un numar de 1987 mesaje în 124 subiecte

Avem 368 membri înregistrați

Cel mai nou utilizator înregistrat este: Rifca

Navigare

Mai 2024

LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Sondaj


+4
.Danna.
melintedanyel
sora_bela
bogdanflorin
8 participanți

    Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    avatar
    bogdanflorin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 236
    Puncte : 22338
    Reputatie : 787
    Data de inscriere : 01/02/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue1/1Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (1/1)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de bogdanflorin 09.12.09 23:58

    Am vazut la scoala ideea aceasta si am zis ca ar fi o idee buna sa pun si eu pe forum,
    CE INSEAMNA CRACIUNUL PENTRU NOI ?
    sora_bela
    sora_bela
    Prind curaj
    Prind curaj


    Numarul mesajelor : 6
    Puncte : 16209
    Reputatie : 3
    Data de inscriere : 04/08/2009
    Varsta : 35
    Localizare : de loc....VERESTI...momentan ....DUBLIN

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de sora_bela 10.12.09 15:10

    La adunarea din Madrid pe 5 dec. un frate a spus un mare adevar. santa Craciunul in ziua de azi nu mai este.candva se mergea cu colinda ,SE MERGEA acum nu se mai merge,candva Nasterea Domnului Iisus era si in sufletele oamenilor ERA acum nu mai este. acum Craciunul se rezuma doar la darurile de la mos craciun si mancarea de pe masa.Bunatatea din om nu se mai naste de sarbatori si nici Domnul Iisus nu se mai naste in inimile lor. craciunul repezinta doar o zi libera de la lucru si bucuria trupului adica mancare si bautura. Este foarte trist!Noi cei care inca credem in Nasterea Domnului si reprezinta mai mult decat o simpla sarbatoare,cei care asteptam ca Domnul sa se nasca din nou in ieslea inimii noastre, sa vestim Nasterea Domnului si ceea ce de fapt repezinta si era candva. sa despietrificam inimile oamenilor sa ii rupem de rutina zilnica prin colinde si adunari. Very Happy DOMNUL SA NE AJUTE LA ACEASTA!
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue100/1000Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de melintedanyel 11.12.09 11:13

    Multi cred ca craciunul este o sarbatoare de distractie unde mergi la discoteca sau cu colinda , primesti, bani, bomboane sau colacei vine Mos Craciun, depinde de traditii. dar cati din noi ne mai gandim ca Craciunul este defapt sarbatoarea Nasterii Domnului?
    .Danna.
    .Danna.
    Sunt de incredere
    Sunt de incredere


    Numarul mesajelor : 41
    Puncte : 18305
    Reputatie : 338
    Data de inscriere : 03/03/2009
    Varsta : 30
    Localizare : Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue1/1Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (1/1)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de .Danna. 11.12.09 20:59

    La primul Crăciun,multe inimi au fost puse în mișcare unindu-se cu întregul Cer. Bucurie mare, corurile de îngerii nu conteneau să îl slăvească pe Cel ce ne-a adus pacea.Totul părea atât de inocent şi-atât de frumos… şi aşa era! Dar totuşi ceva s-a schimbat în noi… ceva care ne frământă şi care nu ne dă liniştea pe care ar trebui să o avem de sărbători. Ne simţim singuri, şi totuşi stăm în preajma cuiva drag, ducem lipsă de mângâiere, şi totuşi simţim cum un braţ cald ne mângâie pe obraz, dar parcă toate acestea nu ne împlinesc pe deplin. Cu alte cuvinte, nu prea simţim că e Crăciun.
    Crăciunul.. ar trebui să însemne foarte mult pentru noi .. deoarece este o sărbătoare importantă.. Unii văd această sărbătoare ca fiind un prilej bun de a mânca mâncăruri alese, tradiţionale..Alţii o văd ca o reîntâlnire a familiei..si uită ce înseamna cu adevarat !
    Stratu Daniela
    Stratu Daniela
    Excelent
    Excelent


    Numarul mesajelor : 183
    Puncte : 17867
    Reputatie : 453
    Data de inscriere : 05/02/2009
    Varsta : 31
    Localizare : Suceava

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de Stratu Daniela 17.12.09 21:40

    Pentru mine in primul rand Nasterea Domnului inseamna bucurie...
    Pe langa ce s-a spusn mai sus as vrea sa adaug niste cuvinte pe care de obicei opamenii le spun in preajma acestei sarbatori:"de sarbatori trebuie sa fim mai buni, mai plini de pace"...dar nu inteleg de ce numai in preajma acestei sarbatori?Ne-am obisnuit ca la aceasta sarbatoare sa daruim cadouri celor care sunt necajiti,celor din orfelinate...dar ma intreb mereu de ce numai de Nasterea Domnului?Eu cred ca daca Iisus se va naste in inimile noastre cu adevarat atunci viata noastra ar fi alta...buni si milostivi vom fi in fiecare zi, vom fi plini de pace si linistite mereu...
    Nasterea Domnului Iisus imi da ocazia sa ma revad cu unii tineri, sa mergem impreuna cu colinda....si mai ales de anul trecut mergem cu cateva zile inainte de ajun pe la casele unor oameni care nu-i cunoastem, pe care nu i-am vazut nicioadata si le vestim Nasterea Domnului...anul trecut am fost surprinsa vazand oameni care se bucurau cu adevarat,batrani care au inceput a plange de bucurie...si am credinta ca si anul acesta Domnul ne va trimite acolo unde este o inima uitata de toti,nemangaiata de nici o fiinta umana!
    Stratu Daniela
    Stratu Daniela
    Excelent
    Excelent


    Numarul mesajelor : 183
    Puncte : 17867
    Reputatie : 453
    Data de inscriere : 05/02/2009
    Varsta : 31
    Localizare : Suceava

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de Stratu Daniela 17.12.09 21:45

    E mai frumos sa spunem ca vine sarbatoarea Nasterii Domnului Iisus decat Craciunul, nu-i asa?...sa incercam sa folosim prima expresie...ca atunci cand zic ca vine Craciunul eu cel putin ma gandesc la mancare, mos craciun si uit adevarata semnificatie a acestei sarbatori...si mai ales sa nu uitam nicioadata in ce fel S-a nascut Iisus dand dovada de smerenie si pentru ce S-a nascut...pentru mantuirea intregii omeniri!
    avatar
    bogdanflorin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 236
    Puncte : 22338
    Reputatie : 787
    Data de inscriere : 01/02/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue1/1Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (1/1)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de bogdanflorin 18.12.09 10:39

    Dana, noi cei din Galati in fiecare an mergem asa cu colindul nainte de Craciun , si iti zic ca, am fost in spt. Judetean, si acolo am vazut diferite persoane cu diferite necazuri, si am vazut cum plangeau gand le-am cantat si ... pt mine cel putin pot sa zic ca eram cel mai fericit din tot spitalul,...(motivul il stiu doar eu) dar in principiu eram asa de fericit pt ca era prima data in an cand am mers cu colindul, si aveam o bucurie nespusa cand vedeam ca cineva se bucura, sau e miscat de ceea ce noi cantam si vesteam...
    tinjala gabriela
    tinjala gabriela
    Prind curaj
    Prind curaj


    Numarul mesajelor : 5
    Puncte : 15822
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 12/12/2009
    Varsta : 31
    Localizare : galati

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de tinjala gabriela 21.12.09 14:15

    Pai sa vedem....cred ca parerea mea o sa intereseze pe unii de aici care au cont pe forum deoarece eu nu fac parte din aceasta oaste. Spun ca o sa aveti un interes mai mare pentru ca sunteti curiosi de ceea ce spun cei din "afara" despre aceasta mare sarbatoare.
    Toti oamenii sunt bucurosi cand se apropie Craciunul,fiindca e singura sarbatoare mai mare in care se serbeaza nasterea cuiva si nu altceva(moartea,inaltarea,etc),unii ii mai spun "o sarbatoare in care toti suntem fericiti".
    Multi dintre noi se gandesc la aceasta perioada si o asteapta plini de entuziasm(mai ales copiii),dar o fac ptr ca stiu ca trebuie vina mosul si din alte motive.Putini sunt cei care se gandesc la adevarata ei semnificatie.
    Despre traditie spun cu parere de rau:NU MAI E ACEEASI! Ma bucura faptul ca unii incearca sa o mentina,dar nu e de ajuns,ea trebuie sa renasca pentru a avea aceeasi putere ca in anii trecuti...dar cum?
    Cam asta ar fi pe scurt parerea mea despre aceasta mare sarbatoare si nu in ultimul as vrea sa va doresc SARBATORI FERICITE! Very Happy
    Stratu Daniela
    Stratu Daniela
    Excelent
    Excelent


    Numarul mesajelor : 183
    Puncte : 17867
    Reputatie : 453
    Data de inscriere : 05/02/2009
    Varsta : 31
    Localizare : Suceava

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de Stratu Daniela 07.01.10 9:44

    Da stiu frate Ionatan ca voi cei din Galati mergeti de mai multi ani...si e frumos...si simti cu adevarat bucurie cand vezi ca poti face pe cineva fericit!
    avatar
    bogdanflorin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 236
    Puncte : 22338
    Reputatie : 787
    Data de inscriere : 01/02/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue1/1Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (1/1)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de bogdanflorin 07.01.10 10:39

    uite dana:D https://www.youtube.com/watch?v=IM8s98FydM8 la spitalul judetean
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue100/1000Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de melintedanyel 08.01.10 13:07

    E chiar frumos Fr. Ionatan... Domnul sa va binecuvinteze pe toti care sunteti acolo!
    avatar
    Vizitato
    Vizitator


    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de Vizitato 14.01.10 21:00

    Am cantat si mai frumos de atat...


    si ii multumim Domnului pentru ca ne ofera in fiecare an bucuria de a colinda...este o binecuvantare enorma..

    eu..si sunt foarte sigur ca nu sunt singurul...inca de la sfarsitul verii incep sa ma gandesc la colindat si sa il astept cu nerabdare..

    cate clipe fericite am trait in serile de colind..
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue100/1000Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de melintedanyel 15.01.10 20:14

    Fr. Sami sa stii ca daca te lauzi nu ajungi nincaieri, sunt sigur ca stii ca lauda nu e buna. Cine se lauda pe sine insusi vai si amar de el!
    avatar
    Vizitato
    Vizitator


    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de Vizitato 16.01.10 13:38

    dani...esti grozav...Wink)
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue100/1000Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de melintedanyel 18.01.10 12:08

    multumesc Fr sami de compliment de-asemeni Wink
    avatar
    Vizitato
    Vizitator


    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de Vizitato 19.01.10 16:16

    era o ironie..e bine ca nu ai observat'o...

    mai sus..nu m'am laudat..

    spuneam doar ca la spital atunci am cantat groaznic..filmuletul ala ne caracterizeaza doar partial..si nu reda adevarata frumusete a colindului de la galati..am avut seri de colinde si colinde mult mai frumoase..dar alea ne'au ramas doar in inima..
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue100/1000Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de melintedanyel 19.01.10 21:27

    Fr. sami stai linistit ca am inteles ce voiai sa zici acolo! da nam vruut sa ma mai iau la harta cu tine e mai bine sa lasam lucrurile cum sunt Wink
    avatar
    Vizitato
    Vizitator


    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de Vizitato 20.01.10 16:09

    ba nu e mai bine sa lasam lucrurile asa cum sunt...

    par nimicuri acum..dar nu stii cum se aduna si o data te trezesti cu ele multe si grele..si se pot intampla multe lucruri rele..

    pe cat posibil e bine ca conflictele, de la cele mai mici pana la cele mai mari sa se rezolve cat inca sunt "calde", prin iertare si prin punere de acord asupra lucrurilor care au declansat conflictul..

    cel putin asta e parerea mea..
    gabriela tutu
    gabriela tutu
    Incep sa acumulez cunostinte
    Incep sa acumulez cunostinte


    Numarul mesajelor : 135
    Puncte : 16388
    Reputatie : 9
    Data de inscriere : 29/04/2010
    Varsta : 26
    Localizare : galati suhurlui str 9 mai 2008 nr 502

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue100/100Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (100/100)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de gabriela tutu 10.12.10 18:20

    Craciunul,nasterea Domnului nostru IISUS HRISTOS......frumos videoclipul,si din nefericire e adevarat .....multi au uitat semnifiactia Craciunului , in zilele noastre asa cum a zis si Dany, Craciunul pt multi inseamna discoteca, mancare,Mos Craciun, vacanta.....colinde ... dar fff rar.....
    e bn...ca inca unii incearca sa pastreze acest obicei....in toata splendoarea sa, Nasterea Domnului.....o sarbatoare trista dar si fericita.... Spun trista avand in vedere rautatea oamenilor fata de Fecioara Maria ...nu au avut loc pt ea ca sa nasca intr-o casa....calduroasa...ci din contra a fost nevoita sa mearga cu bunul Iosif sa caute ajutor la un biet grajdar....care facanduise mila de Fecioara in dureri i-a oferit grajdul sau .....si fericita deoarece avand in vedere locul sau de nastere ...totusi S-A NASCUT MANTUITORUL CARE MAI TARZIU S-A RASTIGNIT PE CRUCE PENTRU PACATELE NOASTRE......
    andreea
    andreea
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 20
    Puncte : 16289
    Reputatie : 19
    Data de inscriere : 27/08/2009
    Varsta : 30
    Localizare : Suceava

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Left_bar_bleue1/1Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty_bar_bleue  (1/1)

    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de andreea 23.12.10 1:59

    Slavit sa fie Domnul!
    Am vazut ca fiecare dintre voi a precizat ce inseamna aceasta sarbatoare pentru noi si trista realitate de astazi, si anume ca felul total gresit cum ea este inteleasa... pe langa acestea am uitat un lucru foarte important si cred ca fr ionatan ar fi trebuit sa continue intrebarea :CE INSEAMNA CRACIUNUL PENTRU NOI ?...CUM NE PREGATIM SI CUM ASTEPTAM ACEASTA MARE SARBATOARE?
    Eu consider ca raspunsul la prima intrebare il da fiecare prin modul cum se pregateste si asteapta Craciunul. Daca eu atunci cand vine Craciunul am grija din timp sa-mi cumpar un bilet la o statiune, sa-mi impodobesc casa, masa...si astept sa sa vina vacanta, eventual sa-mi i-au concediu si sa ma bucur de toate acestea, e firesc ca raspunsul este acela de Craciun lumesc, cu Mos Craciun, cadouri, vacante, etc. Insa daca eu ma pregatesc prin post si rugaciune, merg la Biserica, ma impartasesc cu Sf Taine,... e normal ca raspunsul sa fie cu totul diferit.
    Nu spun ca este un lucru rau sa mergi in vacanta la munte sau in alta parte, sa-ti pregatesti casa, masa, etc. Consider ca acestea trebuie puse pe locul doi: "Deci, nu duceţi grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca? Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele. Căutaţi mai întâi împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă. Nu vă îngrijiţi de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale."(Matei 6:31-34) Mai intai sa ne facem curatenie in suflet sa-L primim pe Pruncul Sfant si apoi sa sarbatorim. Cum am putea sarbatori o zi atat de importanta fara Cel care o face in atat de mare?
    Fericit este acel ce stie cum sa se pregateasca pentru a intampina aceasta Mare Sarbatoare a Nasterii Domnului!
    Noi, ce ce stim care este adevarata semnificatie a sarbatorii sa inpartim bucuria noastra si cu cei care nu stiu. Putem face acest lucru prin colinde, modul nostru de viata, etc.
    ...iar acum cred ca a sosit momentul sa va adresez si eu o urare:
    Fie ca Sarbatoarea Sfanta a Nasterii Domnului sa va aduca in suflet lumina, pace si bucurii alaturi de cei dragi, iar steaua care a cauzit magii spre Betleem sa va caluzeasca si voua pasii pe calea credintei. Sarbatori Fericite!
    PS:Uitasem sa spun un lucr: odata cu aceasta sarbatoare trebuie sa ne amintim si de inaintasii nostrii. Datorita lor avem aceste comori nemuritoare si datorita lor ne numaram printre acei ce stiu adevarata semnificatie a sarbatorii... din aceasta cauza avem o mare obligatie.

    Continut sponsorizat


    Ce inseamna Craciunul pentru noi? Empty Re: Ce inseamna Craciunul pentru noi?

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: 09.05.24 12:42