Legati cu lantul dragostei...

Slavit sa fie Domnul!!

Bine aţi venit pe forumul Legati cu lantul dragostei... Un forum unde toti avem de învaţat unii de la alţi.

"Pot totul in Hristos , Care ma întareşte." (Filipeni 4:13)

Daca nu sunteti inca inregistrat faceti click pe Inregistrare.
Pentru a va conecta faceti click pe Conectare.
Pentru a nu se mai afisa faceti click pe Nu mai afisa.

Va multumim!
Legati cu lantul dragostei..... http://legaticudragoste.forumotion.com

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Legati cu lantul dragostei...

Slavit sa fie Domnul!!

Bine aţi venit pe forumul Legati cu lantul dragostei... Un forum unde toti avem de învaţat unii de la alţi.

"Pot totul in Hristos , Care ma întareşte." (Filipeni 4:13)

Daca nu sunteti inca inregistrat faceti click pe Inregistrare.
Pentru a va conecta faceti click pe Conectare.
Pentru a nu se mai afisa faceti click pe Nu mai afisa.

Va multumim!
Legati cu lantul dragostei..... http://legaticudragoste.forumotion.com

Legati cu lantul dragostei...

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

---Aflarea si vestirea lui Iisus Hristos---

 - Slavit sa fie Domnul! Aflarea si vestirea Lui Iisus Hristos Cel Rastignit. Rasfoire cu folos duhovnicesc. Incercam sa fim cu cate un ochi peste tot, dar daca ne mai scapa cate ceva si ati dori sa ne spuneti o greseala un sfat o parere, va rugam nu ezitati, valabil pentru fiecare membru al forumului,...

Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte

» Matei 6:1-6
Propovaduirea evangheliei Empty05.08.12 15:44 Scris de nmgaby21

» Psalmii 82:1-8
Propovaduirea evangheliei Empty05.08.12 15:32 Scris de nmgaby21

» Criza financiara sau criza de credinta?
Propovaduirea evangheliei Empty05.08.12 15:24 Scris de nmgaby21

» Ce trebuie sa fac eu pentru Oastea Domnului zi de zi
Propovaduirea evangheliei Empty22.11.11 23:11 Scris de Cipriano

» Ceva nou pentru fiecare
Propovaduirea evangheliei Empty22.11.11 22:51 Scris de Cipriano

» Aniversari!
Propovaduirea evangheliei Empty01.10.11 23:05 Scris de andreiutza_luca

» Contact pt probleme si ajutor
Propovaduirea evangheliei Empty11.05.11 15:15 Scris de lucia24

» Cum ne traim viata???
Propovaduirea evangheliei Empty23.03.11 21:26 Scris de gabriela tutu

» Japonia, Japonia, Japonia,
Propovaduirea evangheliei Empty23.03.11 21:22 Scris de gabriela tutu

» Sa ne rugam pentru familia . . .
Propovaduirea evangheliei Empty22.03.11 0:13 Scris de bogdanflorin

» Aflarea si vestirea Lui Iisus Hristos Cel Rastignit
Propovaduirea evangheliei Empty16.02.11 21:21 Scris de romeo

» Studiu biblic
Propovaduirea evangheliei Empty15.02.11 21:28 Scris de DanieruDesu

» oasteadomnului.info
Propovaduirea evangheliei Empty14.02.11 20:58 Scris de DanieruDesu

» zilele si clipele pe care le traim
Propovaduirea evangheliei Empty01.02.11 16:57 Scris de Apetrei Mihai

» Propovaduirea evangheliei
Propovaduirea evangheliei Empty17.01.11 17:56 Scris de samy85i

» tutu ligia gabriela
Propovaduirea evangheliei Empty16.01.11 19:36 Scris de gabriela tutu

» Ce este Oastea Domnului???
Propovaduirea evangheliei Empty04.01.11 20:51 Scris de samy85i

» Fr. Traian Dorz
Propovaduirea evangheliei Empty04.01.11 20:40 Scris de samy85i

» Ce inseamna Craciunul pentru noi?
Propovaduirea evangheliei Empty23.12.10 1:59 Scris de andreea

» Colaboratori si sustinatori ai forumului
Propovaduirea evangheliei Empty10.12.10 18:23 Scris de gabriela tutu

Top postatori

bogdanflorin (236)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 
Stratu Daniela (183)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 
melintedanyel (181)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 
gabriela tutu (135)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 
Mireiile (99)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 
Mihai Acalinei (93)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 
Gigi Mihnea (72)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 
Edward (72)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 
roxywwjd (61)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 
nastasedaniel (56)
Propovaduirea evangheliei Bar_leftPropovaduirea evangheliei BarPropovaduirea evangheliei Bar_right 

Cine este conectat?

În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul


[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 37, 22.03.11 0:08

Statistici

Membrii nostri au postat un numar de 1987 mesaje în 124 subiecte

Avem 368 membri înregistrați

Cel mai nou utilizator înregistrat este: Rifca

Navigare

Mai 2024

LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Sondaj


+6
nicubocaneala
roxywwjd
Gigi Mihnea
Annonymous
bogdanflorin
melintedanyel
10 participanți

    Propovaduirea evangheliei

    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue100/1000Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Propovaduirea evangheliei Empty Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de melintedanyel 20.10.09 12:34

    Dupa cum bine stim fiecare din noi ca orice om are un dar dat de la Dumnezeu.
    Unii au darul de a spune poezie, alti au darul de a canta, alti au darul de a predica. Acest topic lam facut special pentru baieti care au darul de a predica si care ar vrea sa aiba acest dar. Very Happy dar si pentru surioarele care au darul de a canta sau spune poezie.

    Sunt multi frati din adunari care nici in ziua de azi nu stiu ce dar au si sper sa il gaseasca prin discutiile care vor urma la acest subect Very Happy
    avatar
    bogdanflorin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 236
    Puncte : 22338
    Reputatie : 787
    Data de inscriere : 01/02/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue1/1Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (1/1)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de bogdanflorin 20.10.09 14:26

    Eu... cred ca am darul fotografie.... Very Happy
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue100/1000Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de melintedanyel 20.10.09 16:55

    da cred ca am uitat sa adaug si acest dar:) Very Happy Razz
    Annonymous
    Annonymous
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 21
    Puncte : 16120
    Reputatie : 34
    Data de inscriere : 09/10/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de Annonymous 21.10.09 11:23

    eu cred k multi frati tineri ar putea si pot sa se ridice la cuvant sa marturiseasca dar nu toti au darul acesta. Cuvinte de spus sunt multe si frumoase dar felul in care le spui face vorbirea si mai dulce si mai placuta si face k acel cuvant sa patrunda in sufletul ascultatorului. Eu recunosc k in adunare sunt frati care vorbesc dar la care nu inteleg nimic nu pt k nu cunosc despre ce se vorbeste si pt k nu mi se atrage atentia si gandul dragii mei zboara precum o randunica, cum e lasat liber a zburat si greu il mai aduni, si uneori regret k am pierdut vorbirea ca sunt sigur k era ceva bun de invatzat de acolo .... dar sunt si unii frati care atunci cand vorbesc sa tot vrei sa te gandesti in alta parte si nu poti caci ramai fermecat de cuvintele ce le spune si atunci te cercetezi pe tine si faptele tale mai amanuntit decat ai face-o acasa. Uneori o vorbire buna e ca o mustrare, sau ca un indemn o vorbire buna face ascultatorul sa gaseasca noi orizonturi in a intelege Cuvantul Domnului. De acee ar fi indicat k fratii tineri ce doresc sa devina lucratori in Oaste sa fie cu bagare de seama la Fratii in varsta care au darul de a vorbi caci meseria se fura....



    PS:textul de mai sus este o pura opinie ce poate fi contrazisa.!!!! Slavit sa fie Domnul!
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue100/1000Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de melintedanyel 21.10.09 11:32

    Fr.emy acelasi lucru gandesc si eu............., si la fel patesc si eu. Sunt predici la care pot sta atent dar sunt predici la care stau doar 2 min apoi ma pierd prin ganduri. si vorba ta meseria se fura....... .

    Cunosc doi tineri de prin judet la noi...ei au vrut sa invete sa predice si eu pe langa ei. Ei au reusit si au predicat odata in adunarea lor.... dar eu nu am avut curajul sa ma ridic ma temeam sa nu ma fac de ras Neutral
    Gigi Mihnea
    Gigi Mihnea
    Am prins experienta
    Am prins experienta


    Numarul mesajelor : 72
    Puncte : 17073
    Reputatie : 358
    Data de inscriere : 19/05/2009
    Varsta : 30
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue1/1Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (1/1)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de Gigi Mihnea 23.10.09 18:23

    Cand DUHUL SFANT este in gura unui predicator sau propavaduitor atunci cuvintele lui sunt pline de intelepciune, si vor ajunge la inimile multor frati.
    Si despre "DAR"......sincer sa fiu nu stiu si ma rog sa il aflu, cat mai repede pentru al inmultii.
    --Cuv. "Nu stiu" nu e o scuza in fata Domnului.
    Eu am inceput sa cant la chitara, si incerc sa vad scopul meu in Lucrarea Domnului si talantul meu.
    roxywwjd
    roxywwjd
    Am prins experienta
    Am prins experienta


    Numarul mesajelor : 61
    Puncte : 17031
    Reputatie : 35
    Data de inscriere : 24/02/2009
    Varsta : 34
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue1/1Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (1/1)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de roxywwjd 23.10.09 20:30

    Si eu am un dar care lam dat Domnului meu
    Acest este darul cantarii....eu cant in Adunare de ceva timp
    De aceea ma bucur nespus ca fac ceva pt Domnul Smile
    avatar
    nicubocaneala
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 26
    Puncte : 16523
    Reputatie : 46
    Data de inscriere : 16/06/2009

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de nicubocaneala 23.10.09 22:57

    Imi place la voi curajul de a spune ce ganditi ;onestitatea cu care abordati subiecte etc.
    Tema aceasta este nu doar interesanta dar mai ales necesara ; necesara de invatat.
    Sunt uimit sa vad ca folositi in ziua de azi o terminologie ostaseasca veche ; a te ridica la cuvant ! Spun asta deoarece azi, sunt multe influente si multi din noi cautam sa fim in pas cu moda ...
    Descoperirea darului e o tema mult discutata; important este sa nu confundam DARUL cu TALENTUL . Am citit la cineva din voi ca unii sunt de mult in adunare si nu stiu inca darul lor ....
    Va indemn sa aveti curaj sa studiati biblia cautand specific ce spune este despre daruri.Dupa ce veti studia,veti intelege deja .... darul ce il aveti.
    A marturisi,(a se intelege a marturisi evanghelia ca un martor , ca cineva care il cunoaste pe Hristos in mod real, ca domn si salvator )ca Hristos e Domn, se cere de la noi toti;frati si surori.
    Din mesajele voastre,inteleg ca unii predica si altii, doar vorbesc ... din pacate este asa .
    Cand eu eram la an ii vostrii (30-35 ani in urma ) asa era... un frate mai batrin ,te impingea cu biblia in spate si te indemna - ridica-te ... vorbeste .
    Erau prea putini formatori;frati care sa ajute pe altii sa studieze biblia; sa predice scriptura ; sa predice idei si nu doar sa vorbeasca , chiar daca uneori cei ce vorbeau, vorbeau interesant;aveau un anume talent.
    Mergeti in adunare la fratii care cunosc si inteleg scriptura si cereti sa va ajute sa intelegeti diferenta intre dar si talent.Intre a predica si a vorbi .... Teoretic, pare usor ... Am auzit oameni mari,adevarati evanghelisti care spun ca au nevoie de cel putin 40 de ore de studiu biblic sa pregateasca o predica . El stie ca mai intai, adevarul lui Dumnezeu trebuie sa se aplice in viata lui si apoi, el- spune la altii aceasta lucrare si-i indeamna pe ascultatori sa primeasca Cuvantul Domnului... Altfel, totul se reduce la o vorbire frumoasa ... si atat.
    BARBATII, sunt chemati sa slujeasca cu Cuvantul lui Dumnezeu. Stiti ca sf.Pavel, spune ca , cuvantul este sabia Duhului; poate oare cineva sa manuiasca o sabie fara sa invete acest lucru? se poate oare fara un ...antrenor? Intr-un anume fel, toti suntem invitati sa marturisim dar predicarea, nu este pentru toti .... Iacov spune ; sa nu fiti multi invatatori ..
    Domnul sa va ajute sa cunoasteti voia Lui.
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue100/1000Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de melintedanyel 26.10.09 8:12

    Poi multi confunda.....chiar si eu!!! poi care e diferenta atunci ... ce reprezinta talantul si ce reprezinta darul? Pe mine chiar ai reusit sa ma pui pe ganduri Very Happy hai fr nicu spunene , esti mai experimentat in viata:)
    avatar
    nicubocaneala
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 26
    Puncte : 16523
    Reputatie : 46
    Data de inscriere : 16/06/2009

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de nicubocaneala 26.10.09 11:42

    Draga Daniel.

    Promit ca voi reveni cu citeva idei despre diferenta dintre daruri si talente.
    Te asigur pe tine si pe altii ca este o mare confuzie printre multi frati sau credinciosi in biserici
    Voi fi insa bucuros sa aud inainte si alte pareri de la cei care acceseaza acest forum; e mai usor sa invatam daca spunem ce gandim..
    Binecuvantari
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue100/1000Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de melintedanyel 26.10.09 13:36

    bine frate nicu o sa mai asteptam bounce
    Stratu Daniela
    Stratu Daniela
    Excelent
    Excelent


    Numarul mesajelor : 183
    Puncte : 17867
    Reputatie : 453
    Data de inscriere : 05/02/2009
    Varsta : 31
    Localizare : Suceava

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de Stratu Daniela 26.10.09 15:51

    Cei care se ridica sa marturiseasca cuvantului Lui Dumnezeu au o mare responsabilitate....de aceea cei care fac acest pas trebuie sa cerceteze Scriptura foarte mult si ceea ce spun sa fie implinit mai intai in viata lor!
    In legatura cu darurile nu stiu foarte mult....dar eu mi'am dat seama ca Dumnezeu mi'a dar niste daruri foarte minunate printre care acela de a ierta si de a iubi pe oricine!
    avatar
    Vizitato
    Vizitator


    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de Vizitato 27.10.09 15:21

    fr. nicu a intrebat care e diferenta dintre dar si talent (nu talant)


    In mintea mea lucrurile sunt foarte clare..nu prea stiu sa le explic..dar o sa incerc..

    Cand ne nastem Dumnezeu pune in noi un dar (talant). Pe masura ce crestem duhovniceste noi trebuie sa cautam in noi si sa vedem care e darul cu care El vrea ca sa Il slujim. Dupa ce il gasim trebuie sa il folosim cat putem de mult in slujba Domnului. Trebuie sa ne axam pe acel dar, sa il dezvoltam si sa il stoarcem cat putem de mult.

    Asta e pe scurt..acum sa iau si alte nuante..

    De obicei fiecare om e inzestrat cu un dar. Daca el si'l descopera si nu il pune in slujba Domnului..acel dar ramana la stadiul de talent. Asta e diferenta dintre dar si talent.

    O greseala pe care o fac foarte multi este ca se cred in stare de a face mai multe lucrui, cred ca au mai multe daruri. Sunt sanse mici. Sunt foarte putine persoane care au mai mult de un dar. Fratii cu o chemare deosebita in oaste au avut poate 2-3 daruri. Fratele Traian a avut mai multe daruri..in principal: darul poeziei, al scrisului, al vorbirii, al rugaciunii si cam atat (cred). Si ce frate a fost fratele Traian.

    Nu este bine sa credem ca avem mai multe daruri si din exces de zel sa incercam sa facem cat mai multe. Cu siguranta daca facem asa, le vom face prost pe toate.

    Exista si situatia in care ne pricepem la mai multe. Ar trebui sa ne rugam si sa ne orientam spre cel care ne place cel mai mult sa il facem..

    Spre exemplu: Eu pot si sa cant frumos, si sa compun poezii, si sa vorbesc frumos, si sa ma rog frumos in adunare, si sa ma pricep foarte bine in lucrurile tehnice, pot sa ofer ajut mult cand e nevoie, pot sa organizez etc.

    Ar trebui ca din toate acestea sa ma limitez in a dezvolta doar pe acela care imi place cel mai mult.

    Exista si aici o exceptie. Sa nu cadem in alta extrema. Daca ne'am descoperit darul sa nu mai facem nimic altceva. Aproape toate darurile enumerate mai sus ar trebui ca toti sa fim in stare sa le facem dar mai rar si in special atunci cand e foarte mare nevoie.

    Spre exemplu: Sa presupunem ca eu stiu sa cant foarte bine. Si asa il slujesc pe Domnul in adunare. Daca mi'am perfectionat darul si lucrez destul de bine cu el si in acelasi timp vad ca in adunare este din cand in cand nevoie de o vorbire a unui tanar, pot face un efort sa spun si eu un cuvant in fata, mai ales daca e inspirat de la Domnul.

    Sau

    Daca eu compun si la un moment dat trebuie ca cineva sa stranga randurile tinerilor pentru o activitate si nimeni nu vrea sa ia initiativa sau sa isi ia responsabilitatea si eu vad asta si as putea, pot foarte bine sa ma ocup.

    Insa asta nu trebuie sa fie un obicei..

    Trebuie multa rugaciune in privinta asta a darurilor si calauzirea Duhului Sfant neaparat..

    Sper ca s'a inteles ceva din ce am spus..:">
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue100/1000Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de melintedanyel 27.10.09 17:47

    affraid am scris talant affraid poi diferenta dintre dar si talent ma refeream cred ca eram cu gandu aiurea atunci cand am scris nu eram atent Shocked scuze Crying or Very sad
    nastasedaniel
    nastasedaniel
    Sunt de incredere
    Sunt de incredere


    Numarul mesajelor : 56
    Puncte : 17030
    Reputatie : 10
    Data de inscriere : 28/03/2009

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue1/1Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (1/1)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de nastasedaniel 30.10.09 1:44

    ma rog Domnului sa-mi descopere si mi-e darul pe care il am si I-l rog sa ma ajute sa-L pun in slujba Lui pana la moarte
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue100/1000Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de melintedanyel 30.10.09 13:52

    darul este cel mai frumos lucru si dumnezeu da darurile in functie de faptele si rugamintile fiecaruia, dar mai mult dupa fapte Razz
    nastasedaniel
    nastasedaniel
    Sunt de incredere
    Sunt de incredere


    Numarul mesajelor : 56
    Puncte : 17030
    Reputatie : 10
    Data de inscriere : 28/03/2009

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue1/1Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (1/1)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de nastasedaniel 02.11.09 23:37

    nu cred ca Domnul imparte crediciosilor lUI darul pentru ca au fapte bune cred ca prin Harul Sau ca ded aceia se numeste dar
    avatar
    Vizitato
    Vizitator


    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de Vizitato 03.11.09 14:42

    omul nu are niciun merit in privinta darului primit de la Dumnezeu...El alege ce dar primim fiecare inainte ca noi sa ne nastem...si singurul lucru care il putem face e sa il descoperim si sa il folosim..



    si eu mi'as dori sa stiu care e darul meu..
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue100/1000Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de melintedanyel 03.11.09 16:16

    hmm...... orcum a fost doar o parere Very Happy mai invat si eu de la alti Crying or Very sad
    avatar
    bogdanflorin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 236
    Puncte : 22338
    Reputatie : 787
    Data de inscriere : 01/02/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue1/1Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (1/1)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de bogdanflorin 20.11.09 18:39

    Eu as vrea sa ma leg un pic de prima parte a topicului,, Acest topic lam facut special pentru baieti care au darul de a predica si care ar vrea sa aiba acest dar."
    Cred ca este una din cele mai mari responsabilitati care si le poate asuma un frate in adunare,adica, o data ce ai iesit sa vorbesti, trebuie sa vorbesti din trairea ta, sa marturisesti faptele tale si cum e viata ta cu Domnul!

    E foarte important sa zici din trairea ta si din ceea ce faci si cum esti tu de zi cu zi, am avut si eu ocazia sa vorbesc de 2 sau 3 ori, si...stau si ma gadesc ce au vazut cei ce m-au ascultat la mine si ce le-am spus eu cat le-a fost spre zidirea lor...
    avatar
    nicubocaneala
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 26
    Puncte : 16523
    Reputatie : 46
    Data de inscriere : 16/06/2009

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de nicubocaneala 21.11.09 8:19

    Frate Ionatan, Slavit sa fie Domnul si buna dimineata
    As dori sa asez citeva cuvinte langa ale tale, sa intarim putin cele spuse de tine,

    Este foarte adevarat ca inainte de cuvintele tale ,trebuie sa vorbeasca viata; sa se vada cum cuvantul Evangheliei a lucrat in tine si de aceea tu indemni si chemi pe altii la Hristos ca si ei sa se bucure de lucrarea Cuvantului in vietiile lor ..

    Citind titlul acestui topic; propovaduirea evangheliei ... doream sa ne uitam impreuna cu cei care citesc acest mesaj la un text din 1 Corinteni cap 15, 1-11 .. aici gasim o definitie completa la ce este Evanghelia .. Idea este ca noi ,daca dorim sa vestim Evanghelia ,atunci trebuie sa o cunoastem;sa il cunoastem pe Domnul Iisus. Pe El trebuie sa il propovaduim. Asa cum spune pr.Iosif; aflarea si vestirea. Trairea noastra va dovedi daca ce credem si spunem are legatura cu Evanghelia Domnului.

    Am spus aceste cuvinte deoarece,uneori ,noi vorbim de la noi... vorbim dar traim...vorbim dar propovaduim ... va spun asta si din experienta mea .Am vorbit adesea fara acoperire si imi pare rau ... Va indemn frati tineri sa cititi si sa studiati Scriptura ; acolo veti cunoaste pe Dumnezeu si veti descoperi ce trebuie sa propovaduiti..
    Imi amintesc un titlu de poezie ; Nu predicati povesti... E timpul sa cunoastem pe Domnul asa cum il arata Biblia; sa cunoastem pe cei care ne-au vestit noua evanghelia si sa le urmam exmplul. Tineti minte insa; doar evanghelia ,Cuvantul lui Dumnezeu aduce viata si mantuire si putere in traire. Nici o poveste si nici o istorie despre Dumnezeu sau despre Oastea Domnului nu va trezi pe nimeni si nu va aduce mantuire .

    Aveti curaj . Cresteti in cunoasterea lui Dumnezeu; a Evangheliei si apoi, mergeti si propovaduiti... mergeti si faceti ucenici matei;28...
    nastasedaniel
    nastasedaniel
    Sunt de incredere
    Sunt de incredere


    Numarul mesajelor : 56
    Puncte : 17030
    Reputatie : 10
    Data de inscriere : 28/03/2009

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue1/1Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (1/1)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de nastasedaniel 04.02.10 16:12

    parerea mea la acest topic este destul de bun avand in vedere situatia care este in unele adunari dar cred ca si rezolvarea acetei problemi se va gasi tot in Hristos aici tine de fiecere individ in parte cum se raporteza la darul care il are ce incredintari are cat de mult il cunoste pe Domnul Iisus sunt multe nuante si in acet lucru asa cum a precozat si fr samuel eu inteleg dar eu nu pot sa explic asa cum inteleg
    gabriela tutu
    gabriela tutu
    Incep sa acumulez cunostinte
    Incep sa acumulez cunostinte


    Numarul mesajelor : 135
    Puncte : 16388
    Reputatie : 9
    Data de inscriere : 29/04/2010
    Varsta : 26
    Localizare : galati suhurlui str 9 mai 2008 nr 502

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Propovaduirea evangheliei Left_bar_bleue100/100Propovaduirea evangheliei Empty_bar_bleue  (100/100)

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de gabriela tutu 01.05.10 7:13

    EU KRED KA DARUL MEU ESTE CANTATUL
    samy85i
    samy85i
    Prind curaj
    Prind curaj


    Numarul mesajelor : 7
    Puncte : 14669
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 04/01/2011
    Varsta : 38
    Localizare : roma

    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de samy85i 17.01.11 17:56

    dragii mei stati linistiti ca Domnul are un scop cu fiecare dintre noi pe acest pamant si cu sigurantza si l va indeplini voi trebuie doar sa va ascultati intuitia.caci El va va conduce pe fiecare spre scopul stabilit.daca voi credeti c adevarat el este co voi asta e sigur...trebuie doar sa credeti..asa sa ne ajute Domnul pe fiecare dintre noi-

    Continut sponsorizat


    Propovaduirea evangheliei Empty Re: Propovaduirea evangheliei

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: 09.05.24 12:56