Legati cu lantul dragostei...

Slavit sa fie Domnul!!

Bine aţi venit pe forumul Legati cu lantul dragostei... Un forum unde toti avem de învaţat unii de la alţi.

"Pot totul in Hristos , Care ma întareşte." (Filipeni 4:13)

Daca nu sunteti inca inregistrat faceti click pe Inregistrare.
Pentru a va conecta faceti click pe Conectare.
Pentru a nu se mai afisa faceti click pe Nu mai afisa.

Va multumim!
Legati cu lantul dragostei..... http://legaticudragoste.forumotion.com

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Legati cu lantul dragostei...

Slavit sa fie Domnul!!

Bine aţi venit pe forumul Legati cu lantul dragostei... Un forum unde toti avem de învaţat unii de la alţi.

"Pot totul in Hristos , Care ma întareşte." (Filipeni 4:13)

Daca nu sunteti inca inregistrat faceti click pe Inregistrare.
Pentru a va conecta faceti click pe Conectare.
Pentru a nu se mai afisa faceti click pe Nu mai afisa.

Va multumim!
Legati cu lantul dragostei..... http://legaticudragoste.forumotion.com

Legati cu lantul dragostei...

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

---Aflarea si vestirea lui Iisus Hristos---

 - Slavit sa fie Domnul! Aflarea si vestirea Lui Iisus Hristos Cel Rastignit. Rasfoire cu folos duhovnicesc. Incercam sa fim cu cate un ochi peste tot, dar daca ne mai scapa cate ceva si ati dori sa ne spuneti o greseala un sfat o parere, va rugam nu ezitati, valabil pentru fiecare membru al forumului,...

Conectare

Mi-am uitat parola

Ultimele subiecte

» Matei 6:1-6
Credinta fara fapte Empty05.08.12 15:44 Scris de nmgaby21

» Psalmii 82:1-8
Credinta fara fapte Empty05.08.12 15:32 Scris de nmgaby21

» Criza financiara sau criza de credinta?
Credinta fara fapte Empty05.08.12 15:24 Scris de nmgaby21

» Ce trebuie sa fac eu pentru Oastea Domnului zi de zi
Credinta fara fapte Empty22.11.11 23:11 Scris de Cipriano

» Ceva nou pentru fiecare
Credinta fara fapte Empty22.11.11 22:51 Scris de Cipriano

» Aniversari!
Credinta fara fapte Empty01.10.11 23:05 Scris de andreiutza_luca

» Contact pt probleme si ajutor
Credinta fara fapte Empty11.05.11 15:15 Scris de lucia24

» Cum ne traim viata???
Credinta fara fapte Empty23.03.11 21:26 Scris de gabriela tutu

» Japonia, Japonia, Japonia,
Credinta fara fapte Empty23.03.11 21:22 Scris de gabriela tutu

» Sa ne rugam pentru familia . . .
Credinta fara fapte Empty22.03.11 0:13 Scris de bogdanflorin

» Aflarea si vestirea Lui Iisus Hristos Cel Rastignit
Credinta fara fapte Empty16.02.11 21:21 Scris de romeo

» Studiu biblic
Credinta fara fapte Empty15.02.11 21:28 Scris de DanieruDesu

» oasteadomnului.info
Credinta fara fapte Empty14.02.11 20:58 Scris de DanieruDesu

» zilele si clipele pe care le traim
Credinta fara fapte Empty01.02.11 16:57 Scris de Apetrei Mihai

» Propovaduirea evangheliei
Credinta fara fapte Empty17.01.11 17:56 Scris de samy85i

» tutu ligia gabriela
Credinta fara fapte Empty16.01.11 19:36 Scris de gabriela tutu

» Ce este Oastea Domnului???
Credinta fara fapte Empty04.01.11 20:51 Scris de samy85i

» Fr. Traian Dorz
Credinta fara fapte Empty04.01.11 20:40 Scris de samy85i

» Ce inseamna Craciunul pentru noi?
Credinta fara fapte Empty23.12.10 1:59 Scris de andreea

» Colaboratori si sustinatori ai forumului
Credinta fara fapte Empty10.12.10 18:23 Scris de gabriela tutu

Top postatori

bogdanflorin (236)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 
Stratu Daniela (183)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 
melintedanyel (181)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 
gabriela tutu (135)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 
Mireiile (99)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 
Mihai Acalinei (93)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 
Gigi Mihnea (72)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 
Edward (72)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 
roxywwjd (61)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 
nastasedaniel (56)
Credinta fara fapte Bar_leftCredinta fara fapte BarCredinta fara fapte Bar_right 

Cine este conectat?

În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul


[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 37, 22.03.11 0:08

Statistici

Membrii nostri au postat un numar de 1987 mesaje în 124 subiecte

Avem 368 membri înregistrați

Cel mai nou utilizator înregistrat este: Rifca

Navigare

Mai 2024

LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Sondaj


+13
micheline
.elena.
avaelias
emi
emanuel
Stratu Daniela
nicubocaneala
Annonymous
melintedanyel
Edward
mistreanurodica
nastasedaniel
bogdanflorin
17 participanți

    Credinta fara fapte

    avatar
    bogdanflorin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 236
    Puncte : 22338
    Reputatie : 787
    Data de inscriere : 01/02/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue1/1Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (1/1)

    Credinta fara fapte Empty Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de bogdanflorin 29.10.09 21:57

    Andreea : Slavit sa fie Domnul! propun si eu o tema. de luni pana vineri este o emisiune la radio Trinitas de la 19 30, si anume Cuvantul care zideste! am ascultat-o de multe ori si mi-au ramas in suflet cuvintele Sfantului Apostol Iacov. La inceput nu am retinut cine le-a scris insa aseara am deschis biblia la Epistola Sf. Apostol Iacov si am gasit ceea ce cautam de mult timp . Deci tema este "Credinta fara fapte moarta este" Iacov cap. 2 Multi dintre noi suntem crestini doar cu numele. Ne lipsesc faptele. Haideti sa aratam din faptele noastre, credinta noastra. http://www.trilulilu.ro/osora/75f0cc13b7f146

    Mistreanurodica Ce bine ar fi sa putem face asta doar k asa de multe ori ne ,,laudam'' cu numele de crestin dar cand trebuie sa demonstram uitam cum sa facem asta si realizam cat de departe suntem de credinta cea adevarata.Pai sa facem fapte:sa ajutam aproapele,sa chemam un coleg/prieten la adunare,sa fim spijinul celor care au nevoie de ajutor si sa nu uitam ca trebuie multa multa rabdare chiar si ptr acei care zicem noi k ptr ei nu mai e nici o speranta de intoarcere.....sa facem ceea ce ai nostri se asteapta sa facem ca niste copii ai domnului...ce bine ar fi sa putem face asta....Dumnezeu sa ne ajute pe toti.
    nastasedaniel
    nastasedaniel
    Sunt de incredere
    Sunt de incredere


    Numarul mesajelor : 56
    Puncte : 17030
    Reputatie : 10
    Data de inscriere : 28/03/2009

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue1/1Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (1/1)

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de nastasedaniel 30.10.09 1:46

    credinta fara fapte e moarta nu e o credinta vie
    mistreanurodica
    mistreanurodica
    Sunt la inceput
    Sunt la inceput


    Numarul mesajelor : 19
    Puncte : 16409
    Reputatie : 12
    Data de inscriere : 22/06/2009
    Localizare : Galati

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de mistreanurodica 30.10.09 21:25

    credinta fara fapte nu exista,fapta fara credinta la fel...dak nu e impreuna si fapta si credinta nu e deloc adik fara valoare....exact cum e adunarea fara Dumnezeu,fratii fara adunare....
    Edward
    Edward
    Am prins experienta
    Am prins experienta


    Numarul mesajelor : 72
    Puncte : 16800
    Reputatie : 17
    Data de inscriere : 16/02/2009

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de Edward 05.11.09 16:36

    Pentru mine e destul de greu sa imi pastrez constanta credinta.Sunt liceean si sunt atat de multe ispite care vin toate navala in fiecare clipa si fara un sprijin este mult prea greu pentru un pacatos ca mine.
    melintedanyel
    melintedanyel
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 181
    Puncte : 22864
    Reputatie : 322
    Data de inscriere : 09/06/2009
    Varsta : 33
    Localizare : Romania-Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue100/1000Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (100/1000)

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de melintedanyel 05.11.09 18:46

    Asemeanea ispite intalmim toti Edy......... dar daca tu nu ,eu nu , ceilalti nu, atunci cine? Tre sa incercam fiecare Very Happy
    Annonymous
    Annonymous
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 21
    Puncte : 16120
    Reputatie : 34
    Data de inscriere : 09/10/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de Annonymous 05.11.09 23:00

    Credinciosi cu numele sunt multi .... foarte multi am auzit atatea povesti si am vazut atatia "crestini" tinand sus si tare ca sunt crestini si nu stiu macar k ziua de duminica e zi de odihna nu spun asta k sa judec ci k sa va sfatuiesc sa invatzam din greselile lor si noi sa nu facem la fel Wink
    Edward
    Edward
    Am prins experienta
    Am prins experienta


    Numarul mesajelor : 72
    Puncte : 16800
    Reputatie : 17
    Data de inscriere : 16/02/2009

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de Edward 06.11.09 20:40

    Eu nu pot sa zic ca sunt un ostas adevarat pentru ca stiu ce pacate am si stiu ca nu ma pot numi astfel.Cand o sa pot sa rezist ispitelor o sa ma numesc poate ostas adevarat.Pana atunci incerc sa lupt pentru acest minunat nume.
    avatar
    bogdanflorin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 236
    Puncte : 22338
    Reputatie : 787
    Data de inscriere : 01/02/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue1/1Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (1/1)

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de bogdanflorin 20.11.09 18:45

    Eram la adunare la Hunedoara, si ascultam cum fratii vorbeau despre fr. Traian, si chiar ma gandeam ,cand mai trecem noi prin locurile unde au fost inaintasii nostri, locuri unde au trait ei, cand ne intalnim cu persoane care i-au cunoscut pe inaintasi, si (EU) nu stiu cat de mult mai sunt sensibilizat, cat de mult mai sunt afectat cand ma gadesc la cate au suferit ei pentru adunarea noastra, pt. ca noi sa avem unde sa ne alinam sufletele,sau uneori sa le impovoram
    avatar
    nicubocaneala
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 26
    Puncte : 16523
    Reputatie : 46
    Data de inscriere : 16/06/2009

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de nicubocaneala 22.11.09 7:46

    Caracteru nostru va arata ce valori avem noi ..
    Noi nu facem fapte bune ca sa fim mantuiti ci vom face face fapte bune pentru ca am fost mantuiti .. Credinta fara fapte este moarta .. pomul bun va face roade bune .
    Idea este ca un credincios al Domnului care este un ucenic al Domnului el va urma pe stapinul lui,adica va face ce a facut Domnul Isus .Mai concret ,prin credinta in El, va urma invatatura Lui si va rodi roada duhului sfant ..
    Un om cu adevarat credincios nu se ..opinteste sa faca bune ; el traieste normal si rodeste natural... pentru acesta crestinismul nu este o religie ci un mod de viata ..
    Stratu Daniela
    Stratu Daniela
    Excelent
    Excelent


    Numarul mesajelor : 183
    Puncte : 17867
    Reputatie : 453
    Data de inscriere : 05/02/2009
    Varsta : 31
    Localizare : Suceava

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de Stratu Daniela 26.11.09 18:06

    Degeaba mergem la Biserica degeaba mergem la adunare daca in fiecare zi nu facem fapte placute inaintea Lui Dumnezeu...
    avatar
    nicubocaneala
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 26
    Puncte : 16523
    Reputatie : 46
    Data de inscriere : 16/06/2009

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de nicubocaneala 28.11.09 22:17

    DANIELA, AI PUTEA SA EXPLICI LA CE TE GANDESTI CAND SPUI CA TREBUIE SA FACEM FAPTE PLACUTE ? SA DAI NISTE EXEMPLE?
    Stratu Daniela
    Stratu Daniela
    Excelent
    Excelent


    Numarul mesajelor : 183
    Puncte : 17867
    Reputatie : 453
    Data de inscriere : 05/02/2009
    Varsta : 31
    Localizare : Suceava

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de Stratu Daniela 29.11.09 23:14

    Nu o sa le pun in ordinea importantei...sa facem fapte de milostenie si nu numai sa ne vada lumea,ci cat mai in ascuns...sa spunem cuiva o vorba buna...sa'l mangaiem pe cel indurerat...sa ne implicam in adunare prin cantare poezie predica,....sa vizitam in primul rand fratii si surorile care sunt bolnave si dupa si pe altii care sunt suferinzi...pe cel care ne uraste noi sa-l iubim si sa-l ajutam mereu...lista poate continua cu multe dar acum numai imi vin in minte...sa facem fapte vrednice ca cei din jurul nostru sa vada caci noi credem si Il iubim din toata inima pe Iisus Hristos!


    Ultima editare efectuata de catre Stratu Daniela in 29.11.09 23:19, editata de 1 ori
    Stratu Daniela
    Stratu Daniela
    Excelent
    Excelent


    Numarul mesajelor : 183
    Puncte : 17867
    Reputatie : 453
    Data de inscriere : 05/02/2009
    Varsta : 31
    Localizare : Suceava

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de Stratu Daniela 29.11.09 23:15

    pe cel care ne uraste noi sa'l iubim si sa'l ajutam mereu....
    Stratu Daniela
    Stratu Daniela
    Excelent
    Excelent


    Numarul mesajelor : 183
    Puncte : 17867
    Reputatie : 453
    Data de inscriere : 05/02/2009
    Varsta : 31
    Localizare : Suceava

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de Stratu Daniela 29.11.09 23:17

    pe cel care ne uraste noi sa-l iubim si sa-l ajutam mereu...
    emanuel
    emanuel
    Sunt la inceput
    Sunt la inceput


    Numarul mesajelor : 15
    Puncte : 17890
    Reputatie : 373
    Data de inscriere : 10/11/2009
    Varsta : 27
    Localizare : Botosani-Corni

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de emanuel 11.12.09 8:03

    Credinta fara fapte nu poate sa fie! deoarece nu ai cum sa te mantuiesti daca nu faci fapte in viata ta. Poti sa mergi la biserica si adunare duminica de duminica dar daca nu ai fapte bune este in zadar.
    avatar
    emi
    Prind curaj
    Prind curaj


    Numarul mesajelor : 1
    Puncte : 15947
    Reputatie : 2
    Data de inscriere : 20/10/2009

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de emi 12.12.09 16:06

    eu cred ca o credinta fara fapte e ca un zid de caramida dar fara cimetul ce leaga acele caramizi
    avatar
    avaelias
    Sunt la inceput
    Sunt la inceput


    Numarul mesajelor : 12
    Puncte : 15848
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 22/12/2009
    Varsta : 67
    Localizare : TR

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue1/1Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (1/1)

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de avaelias 22.12.09 20:43

    "noi nu facem fapte bune ca sa fim mantuiti, ci vom face fapte bune pentru [u]ca am fost mantuiti[b]"
    Numele de "ostas" implica in semantica lui ideea de lupta : "sa te lupti lupta cea buna si sa pastrezi un cuget curat pe care unii l-au pierdut si au cazut din credinta." 1 Tim. 1,18-19 astfel ca aceasta idee care se desprinde din titlu afirmata de nicubocaneala este gresita din punct de vedere ortodox , prin faptul ca strecoara subtil un punct de vedere protestant, referitor la Mantuirea obiectiva- ce inseamna mantuirea realizata de Domnul Iisus pe Crucea Golgotei si care include pe toti oamenii si Mantuirea subiectiva care inseamna momentul in care fiecare personal ne-am intalnit cu Dumnezeu si de atunci toata viata ne luptam pentru dobandirea mantuirii Rom.7 ,14-25.
    A folosi timpul trecut referitor la mantuirea noastra constituie o grava eroare caci afirmand ca "facem fapte bune pentru ca am fost mantuiti" induce ideea de predestinatie protestanta cum ca faptele bune sunt consecinta mantuirii,atunci omul ce contributie mai are?- iar cei pacatosi au o scuza facila motivand ca ei n-au primit mantuirea,pe cata vreme noi stim ca "Hristos Iisus a venit sa mantuiasca pe pacatosi" 1Tim. 1,15;Ioan 1,16 si ca mantuirea personala o primim numai prin lupta-1Tim6,12 si numai la sfarsitul vietii putem spune: "Lupta cea buna m-am luptat, mi-am ispravit alergarea,am pazit credinta s.m.d. 2Tim.4,7-8 de aceea nu putem folosi niciodata si niciodata timpul trecut referitor la Mantuirea subiectiva ci numai timpul viitor-2Tim 4,18.
    avatar
    nicubocaneala
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 26
    Puncte : 16523
    Reputatie : 46
    Data de inscriere : 16/06/2009

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de nicubocaneala 22.12.09 21:41

    Slavit sa fie Domnul

    Mai inainte de toate va urez un Creciun Binecuvantat la toti si sa petreceti sarbatorile ca niste crestini adevarati.

    Acum, as dori sa precizez doar cateva idei despre observatiile ce le face scriitorul de azi in care imi pomeneste numele;
    Eu nu doresc sa intru in polemica cu cineva care doreste sa contrazica Biblia;
    Eu nu vreau sa ocolim ce zice Biblia de dragul unor pretinsi ortodocsi;Iata ce spune sf.Pavel in Efeseni 2; 8si 9; Prin Har ATI FOST MANTUITI ,prin CREDINTA .
    NU PRIN FAPTE , ca sa nu se laude nimeni ...
    Nu stiu ce semnatica se mai poate aplica la acest verset... cine vrea sa creada o erezie nu are decit...
    Textul din Timotei la care face referire ; acolo nu se vorbeste de mantuire la timpul viitor... se spune explicit ca ... il astepta CUNUNA NEPRIHANIRII .. care este cu totul alt subiect... Este gresit sa interpretam CA ATUNCI CAND PAVEL SPUNE CA S-A LUPTAT LUPTA CEA BUNA EL VORBESTE DESPRE FAPTE BUNE .
    A spune ca trebuie sa faci fapte bune sa fii mantuit este o greseala enorma, este o ratacire teologica ... Ca si pomul altoit care va face roade bune, deosebite dupa ce este altoit; asa este si crestinul, el va face fapte bune ca un om nascut din nou in care traieste Hristos NU PENTRU CA SA FIE MINTUIT ci pur si simplu pentru ca Hristosul din el il va ajuta sa faca ce vrea Dumnezeu..

    Daca cineva s-ar putea mantui prin fapte; atunci Hristos nu mai trebuia sa vina pe pamant.....
    Romani 8;24 arata ca ..in nadejdea aceasta AM fost mantuiti ... in ev. Domnul Isus spune; dute in pace - credinta ta te-a mantuit ..

    Il las pe scriitorul de mai sus sa analizeze singur ce spune Biblia dar sa nu duca in ratacire pe cei tineri care acum invata Cuvantul Domnului...
    Mantuirea este un proces si nu un eveniment.... A inceput cu lucrarea Domnului loa Cruce si continua cu nasterea noastra din nou si pina la aratarea Domnului s-au plecarea noastra la EL.
    Parintele IOSIF; FR.Traian si alti inaintasi nu ne-au invatat ca asa crede Oastea ca noi suntem sau vom fi mantuiti prin fapte ....
    Unii ortodocsi rataciti, leaga invatatura ca trebuie sa faci fapte ca sa fii mantuit cu ritualul de a face fapte bune (pomeni ) pentru morti in speranta ca li se schimba situatia etc...
    Indemnul meu este sa citim ce scrie in Biblia;
    Respect parerea fiecaruia .
    avatar
    avaelias
    Sunt la inceput
    Sunt la inceput


    Numarul mesajelor : 12
    Puncte : 15848
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 22/12/2009
    Varsta : 67
    Localizare : TR

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue1/1Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (1/1)

    Credinta fara fapte Empty NE PUTEM MANTUI FARA FAPTE BUNE?

    Mesaj Scris de avaelias 24.12.09 21:33

    "Domnul ma va izbavi de orice rau si MA VA MANTUI ,ca sa intru in Imparatia Lui cereasca"2 Tim 4,18
    Acesta este textul la care am facut referire atunci cand am afirmat ca trebuie sa vorbim despre mantuire la timpul viitor si ca trebuie sa luptam cu multa
    staruinta fiindca desavarsirea (mantuirea) spre care tindem,dupa ce ne-am nascut din nou- si in final la sfarsitul vietii- nu o primim ca un "dat" in urma caruia noi nu trebuie sa mai facem nimic.
    Prin Jertfa de pe Cruce noi am primit "dreptul" de a ne face copii ai Lui Dumnezeu,Ioan 1,12 si cei care se folosesc de "dreptul" acesta si staruiesc in alergarea lor dandu-si toate silintele sa uneasca cu Credinta-FAPTA cu siguranta ca Sf. Ap. Petru vorbeste numai si numai despre faptele bune 2 Pet.1,4-9,pentru ca numai cei ce implinesc aceste virtuti aduc roade,iar Domnul Iisus ne atentioneaza pe cine sa cunoastem dupa roade(citeste faptele bune).
    Cat despre faptele rele pe care le fac oamenii fara cunostinta lui Dumnezeu vedem in Ioan 3,19-20 ca "oamenii au iubit mai mult intunericul decat Lumina pentru ca Faptele lor erau rele"
    Aceasta este oglinda fidela atat a celor credinciosi cat si a celor necredinciosi,dupa fapte si dupa roade care sunt consecinta faptelor bune si deosebesc pe cei credinciosi de cei necredinciosi.Sf. Ioan Gura de Aur spune ca orice cuvant are impotriva lui alt cuvant dar fapta nu mai poate fi rasturnata cu nici un chip.
    Tanarul bogat ( atentie tineri) a venit la Domnul Iisus si L-a intrebat: "ce trebuie sa FAC ? " nu L-a intrebat ce trebuie sa CRED ? caci mantuirea noastra
    incepe atunci cand noi ne apucam SA FACEM caci daca ar fi mantuiti toti care doar cred dar nu fac fapte bune atunci s-ar mantui si dracii ...fiindca si ei "cred si se infioara!"Iacov2,18.
    In acest sens te intreaba pe tine Sf. Ap. Iacov :cum poti arata credinta ta fara fapte ? fiindca credinta fara fapte este moarta, cap.2,17 -iar desavarsirea (mantuirea)se obtine numai prin conlucrarea credintei cu faptele.cap.2,22.
    Cat despre textele pe care fratia ta le expui pentru a justifica principiul protestant "Sola Fidae" - sunt pentru incepatori in credinta si numai unii dintre tinerii ce viziteaza acest forum te pot crede fiindca e posibil sa nu cunoasca suficient credinta ortodoxa,in consacinta ca un "pretins ortodox" am vrut sa trag un semnal de alarma cu privire la gravele erori pe care le afirmi.
    Exemplul din Ev. "du-te in pace -credinta ta te-a mantuit" este elocvent in ceea ce priveste modul gresit de intelegere a sensului Sf. Scripturi, pentru ca aici nu este vorba de o credinta mantuitoare in perspectiva vietii vesnice ci de o credinta care i-a adus omului respectiv o vindecare trupeasca,este vorba de o credinta interesata,de aceea oamenii cer lui Dumnezeu implinirea rugaciunilor referitor la viata pamanteasca(servici bun,noroc,bani,casatorie convenabila ,ferirea de rele) si nicidecum sau prea putini doresc mantuirea.Astfel fratia ta confunzi intelesul de vindecat cu cel de mantuit.
    Cat despre Par. Iosif, fr. Traian si inaintasii la care fratia ta mimezi ca te raportezi as fi dorit macar un text din care sa reiasa ca ei sustin ereziile in care crezi iar din Ist. Literaturii stim cine se lauda cu inaintasii fara a fi demn de ei.
    Am citit de copil Sf. Scriptura,am crescut cu scrierile Par. Iosif si l-am citit intr-o buna masura pe fr. Traian dar n-am gasit nicaieri ca nu trebuie sa faci fapte bune,iar prin fapte bune n-am inteles pomenile,de care numai neo-protestantii sunt oripilati.
    Fiindca este Ajunul Nasterii Domnului urez tuturor tinerilor ostasi de pe acest forum sa-L primeasca pe Pruncul Iisus in inimile lor si sa se inarmeze cu armele luminii in lupta ce le sta inainte.
    SLAVIT SA FIE DOMNUL!
    LA MULTI ANI !
    .elena.
    .elena.
    Moderator
    Moderator


    Numarul mesajelor : 26
    Puncte : 17553
    Reputatie : 311
    Data de inscriere : 10/11/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Botosani

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue1/1Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (1/1)

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de .elena. 01.02.10 21:49

    Mai intai de toate trebuie sa credem din toata inima sa ne intarim credinta prin fapte.Fara fapte nu e rasplata
    nastasedaniel
    nastasedaniel
    Sunt de incredere
    Sunt de incredere


    Numarul mesajelor : 56
    Puncte : 17030
    Reputatie : 10
    Data de inscriere : 28/03/2009

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue1/1Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (1/1)

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de nastasedaniel 04.02.10 16:17

    cred ca daca cerem de la Domnul Duhul Sfant indrumarea sa calauza Sa Sfanta dar cu o staruinta asupra acetui lucru si vom ajunge sa intelegem ce trebuie sa intelegem pentru mantuirea nostra si a altora
    micheline
    micheline
    Prind curaj
    Prind curaj


    Numarul mesajelor : 9
    Puncte : 16660
    Reputatie : -3
    Data de inscriere : 05/03/2009
    Varsta : 32
    Localizare : Galati-Liesti

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de micheline 28.02.10 16:37

    Pai daca este credinta fara fapte,mai este credinta?
    dorinel
    dorinel
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 27
    Puncte : 15702
    Reputatie : 12
    Data de inscriere : 07/03/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Piatra-Neamt

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue1/1Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (1/1)

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de dorinel 07.03.10 17:52

    Vrei dar să înţelegi, om nesocotit, că credinţa fără fapte este zadarnică?
    Avraam, părintele nostru, n-a fost el socotit neprihănit prin fapte, când a adus pe fiul său Isaac jertfă pe altar?Vezi că credinţa lucra împreună cu faptele lui, şi, prin fapte, credinţa a ajuns desăvârşită.
    Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: "Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi i s-a socotit ca neprihănire"; şi el a fost numit "prietenul lui Dumnezeu."
    Vedeţi dar că omul este socotit neprihănit prin fapte, şi nu numai prin credinţă.
    Iacov:2:20,21,22,23,24.
    estera
    estera
    Sunt de incredere
    Sunt de incredere


    Numarul mesajelor : 44
    Puncte : 15822
    Reputatie : 11
    Data de inscriere : 07/03/2010
    Varsta : 34
    Localizare : Bucuresti

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de estera 08.03.10 1:00

    avaelias a scris:
    dar n-am gasit nicaieri ca nu trebuie sa faci fapte bune

    Foarte de acord. Trebuie sa ai fapte bune ca sa-ti fie vie credinta.Ideea e ca nu te poti mantui prin fapte.

    "Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni." Efeseni 2:8,9.

    dorinel a scris:

    Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: "Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi i s-a socotit ca neprihănire"; şi el a fost numit "prietenul lui Dumnezeu."

    Sublinierea imi apartine.
    Prin credinta a fost socotit Avraam neprihanit, iar faptele au desavarsit neprihanirea aceasta(dupa cum ai amintit parca). Faptele le-a facut in urma credintei. Credinta prima, in consecinta faptele.

    Intr-adevar, faptele au un rol extrem de important. Dupa cum am mai spus, ele tin vie credinta, ii dau valoare. Dar nu pot sa mantuiasca.
    gabriela tutu
    gabriela tutu
    Incep sa acumulez cunostinte
    Incep sa acumulez cunostinte


    Numarul mesajelor : 135
    Puncte : 16388
    Reputatie : 9
    Data de inscriere : 29/04/2010
    Varsta : 26
    Localizare : galati suhurlui str 9 mai 2008 nr 502

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue100/100Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (100/100)

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de gabriela tutu 01.05.10 7:14

    ASA ESTE DANI
    esteralupu
    esteralupu
    Sunt pe calea buna
    Sunt pe calea buna


    Numarul mesajelor : 21
    Puncte : 15251
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 07/08/2010
    Varsta : 28
    Localizare : Galati

    Incredere de a avea unii in alti
    Avem incredere uni in alti?:
    Credinta fara fapte Left_bar_bleue1/1Credinta fara fapte Empty_bar_bleue  (1/1)

    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de esteralupu 07.08.10 20:22

    Credinta fara fapte...imi vine in minte doar, "minciuna". Aveti dreptate cand spuneti ca nu exista asa ceva. Cam asta voiam sa zic si eu dar daca ati spus atatia.... foarte interesante parerile, Very Happy tineti-o tot asa ! ! !

    Continut sponsorizat


    Credinta fara fapte Empty Re: Credinta fara fapte

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: 09.05.24 13:52